Answer:
The Cost per Equivalent Whole Unit would be of $60
Step-by-step explanation:
Units of product completed during the year: 1,300
Ending Work in Process Inventory: 400 units
Ending Work in Process percent of completion: 50%
Equivalent units in process: 200 (400 units x 50%)
Total Equivalent Units (completed + in process): 1,500
Total production cost of inventory: $90,000
Cost per Equivalent Unit: Total production cost / Total Equivalent Units
Cost per Equivalent Unit: $90.000 / 1500 units = $60