175k views
3 votes
Light of wavelength 755.0 nm passes through a single slit of width 2.20 µm, and a diffraction pattern is observed on a screen 26.5 cm away. Determine the relative intensity of light I/Imax at 13.0 cm away from the central maximum.

User Virgo
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The relative intensity of light is
3.04*10^(-4).

Step-by-step explanation:

Given that,

Wavelength = 755.0 nm

Width
d= 2.20\ \mum

Distance from screen= 26.5 cm

Distance away from the central maximum = 13.0 cm

Relative intensity of light
(I)/(I_(max))=13.0\ cm

We need to calculate the distance


tan\theta=(y_(n))/(D)


\theta=\tan^(-1)(13)/(26.5)


\theta=26.13^(\circ)

The relative intensity of light is


(I)/(I_(max))=((\sin\phi)/(\phi))^2

Where,
\phi=(\pi d\sin\theta)/(\lambda)


\phi=(\pi*2.20*10^(-6)*\sin26.13)/(755*10^(-9))


\phi=4.032

Put the value of
\phi


(I)/(I_(max))=((\sin4.032)/(4.032))^2


(I)/(I_(max))=3.04*10^(-4)

Hence, The relative intensity of light is
3.04*10^(-4).

User Jazzee
by
7.9k points
3 votes

Answer:

hence the relative intensity is 3.0279 ×
10^(-4)

Step-by-step explanation:

Given data

wavelength 755.0 nm = 755 ×
10^(-9) m

width d = 2.20 µm = 2.20×
10^(-6) m

screen distance D = 26.5 cm

I/Imax Yn = 13.0 cm

to find out

the relative intensity

solution

we know that

tanθ = Yn / D

here Yn is the distance from central maximum and D is here distance from screen put all these value

tanθ = 13 / 26.5

θ = 26.13 degree

so

relative intensity of light will be here

I/ Imax = (sinФ/Ф)² ................1

here Ф is angle that is

Ф = πdsinθ / wavelength

Ф = π(2.20×
10^(-6))sin26.13 / ( 755 ×
10^(-9))

Ф = 7.689

so we put Ф = 7.689 in equation 1

I/ Imax = (sinФ/Ф)²

I/ Imax = (sin7.689/7.689)²

I/ Imax = 3.0279 ×
10^(-4)

hence the relative intensity is 3.0279 ×
10^(-4)

User Chm
by
7.1k points