Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Step-by-step explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60