192k views
1 vote
Which is the better deal 4.75 dollars 18oz or 11.29 dollars 40 oz

User D Hansen
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$4.75 per 18oz

Explanation:

To calculate the better deal we need to find the price per oz.

To find the price per oz for $4.75 per 18oz, we divide by 18.

$4.75/18 = $0.26 per oz

Now lets find the price per oz for $11.29 per 40oz

To find the price per oz for $11.29 per 40oz, we divide by 40.

$11.29/40 = $0.28

So the better deal is the 1st deal of $4.75 per 18oz.

User John Ernest
by
7.8k points

Related questions

asked Nov 4, 2024 54.1k views
Jim Grant asked Nov 4, 2024
by Jim Grant
8.0k points
1 answer
3 votes
54.1k views
asked Apr 22, 2021 195k views
DerGral asked Apr 22, 2021
by DerGral
8.5k points
1 answer
2 votes
195k views
asked Apr 20, 2023 28.2k views
Brettski asked Apr 20, 2023
by Brettski
8.0k points
1 answer
5 votes
28.2k views