14.6k views
0 votes
How much is 4 packs of soda fro 9.00$ and how much is it for 1

2 Answers

3 votes

Answer:

$2.25

Explanation:

$9.00/4= $2.25 for 1 pack

User Michbeck
by
6.1k points
3 votes

Answer:

$2.25

Explanation:

So if 4 packs of soda costs 9.00 and we need to find how much 1 pack is we divide the total cost by the total amount of packs.

So...

$9/4 = $2.25

So the price for one pack is $2.25

User Oceanic
by
6.0k points