216k views
4 votes
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c

User Ma Guowei
by
4.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A 32c

Explanation:

We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:


(\$3.84)/(12)=\$0.32

Then the correct answer is A 32c

User Byrne
by
5.0k points
2 votes

Answer:

Option A) 32c

Explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so


(\$3.84)/(12)=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents


\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

User Gnopor
by
4.6k points