Answer:
A 32c
Explanation:
We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:
Then the correct answer is A 32c
Option A) 32c
we know that
To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds
so
Remember that
1$=100 cents
Convert dollars to cents
therefore
The cost of one pound of nails cost 32 cents
5.1m questions
6.7m answers