216k views
4 votes
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c

User Ma Guowei
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A 32c

Explanation:

We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:


(\$3.84)/(12)=\$0.32

Then the correct answer is A 32c

User Byrne
by
8.2k points
2 votes

Answer:

Option A) 32c

Explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so


(\$3.84)/(12)=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents


\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

User Gnopor
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.