78.7k views
3 votes
Red light of wavelength 651 nm produces photoelectrons from a certain photoemissive material. Green light of wavelength 521 nm produces photoelectrons from the same material with 1.50 times the maximum kinetic energy. What is the material's work function?

2 Answers

2 votes

Answer:

material work function is 0.956 eV

Step-by-step explanation:

given data

red wavelength 651 nm

green wavelength 521 nm

photo electrons = 1.50 × maximum kinetic energy

to find out

material work function

solution

we know by Einstein photo electric equation that is

for red light

h ( c / λr ) = Ф + kinetic energy

for green light

h ( c / λg ) = Ф + 1.50 × kinetic energy

now from both equation put kinetic energy from red to green

h ( c / λg ) = Ф + 1.50 × (h ( c / λr ) - Ф)

Ф =( hc / 0.50) × ( 1.50/ λr - 1/ λg)

put all value

Ф =( 6.63 ×
10^(-34) (3 ×
10^(8) ) / 0.50) × ( 1.50/ λr - 1/ λg)

Ф =( 6.63 ×
10^(-34) (3 ×
10^(8) ) / 0.50 ) × ( 1.50/ 651×
10^(-9) - 1/ 521 ×
10^(-9))

Ф = 1.5305 ×
10^(-19) J × ( 1ev / 1.6 ×
10^(-19) J )

Ф = 0.956 eV

material work function is 0.956 eV

User RMcLeod
by
7.5k points
3 votes

Given:

wavelength of red light,
\lambda _(R) = 651 nm

wavelength of red light,
\lambda _(G) = 521 nm

Kinetic energy of green light,
K.E _(G) = 1.5K.E_(max)

Solution:

To calculate the work function of the material,
\phi

of the material can be calculated by using Einstein's equation for photoelectric effect:


K.E = (hc)/(\lambda ) - \phi (1)

where,

h = Plank's constant =
6.64* 10^(-34) J-s


\lambda = wavelength of light


\phi = work function of material

c = speed of light in vacuum =
3* 10^(8) m/s

Now, for red light:


K.E_(max) = (hc)/(\lambda_(R) ) - \phi (2)

Now, for green light:


1.5K.E_(max) = (hc)/(\lambda_(G)) - \phi


K.E_(max) = (2)/(3)(hc)/(\lambda_(G) ) - \phi (3)

Using eqn (2) and (3):


(1)/(3)\phi = hc((1)/(\lambda R) - (2)/(3\lambda_(G)))


\phi = 6.64* 10^(-34)* 3* 10^(8)((1)/(651* 10^(-9)) - (2)/(3* 521^(-9)))


\phi = 1.532* 10^(-19) J


\phi = (1.532* 10^(-19))/(1.6* 10^(-19))


\phi = 0.958 eV

Answer:

Work function of the material:


\phi = 1.532* 10^(-19) J or 0.958 eV

User Zachguo
by
7.1k points