83.6k views
0 votes
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point.

2 Answers

7 votes

Hello! The answer to your question would be as followed:

First we need to find the area of the wheel:

We can use the formula of a circle

Area = PI * r^2

The diameter is nine inches, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches

The area would be found by this equation:

3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Then, we now divide the price by the area to get the price per square inch:

The cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29

Rounded to the nearest cent

User Ricardo Bin
by
8.1k points
2 votes

For this case we have that the area of a circle is given by:


A = \pi * r ^ 2

Where:

r: It is the radius of the circle

In this case they give us the diameter of the cheese wheel, that is, 9 in. Then:
r = 4.5 \ in

Thus, we have:


A = \pi * (4.5) ^ 2\\A = \pi * 20.25\\A = 63.585 \ in ^ 2

Now we find the cost per
in ^ 2:


\frac {18.60} {63.585} = 0.29

Thus, the cost per square inch is $0.29

ANswer:

The cost per square inch is $0.29

User Neilprosser
by
8.5k points

No related questions found