Answer:
![\left[\begin{array}{ccc}-&$June&$July\\$Units&3,800&4,300\\$Hours per Unit&0.05&0.05\\$Labor Hour&190&215\\$Rate&9.9&9.9\\$Labor Cost&1,881&2,128.5\\\end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/business/college/127pnro91jshd4q9qkjivc2g2h6e4gzhi3.png)
Step-by-step explanation:
![\left[\begin{array}{ccc}-&$June&$July\\$Units&3,800&4,300\\$Hours per Unit&0.05&0.05\\$Labor Hour&190&215\\$Rate&9.9&9.9\\$Labor Cost&1,881&2,128.5\\\end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/business/college/127pnro91jshd4q9qkjivc2g2h6e4gzhi3.png)
We multiply the required units by the time per units
That way we obtain the labour hours
Next we multiply by the labor rate, giving us the labor cost.
Key -terms
labor rate: the total cost of an employee per hour
labor hours: 1 hours of work from an employee