85.6k views
4 votes
A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 150 mH, a capacitor of 5.00 mF, and a generator with DVmax 5 240 V operating at 50.0 Hz. The maximum current in the circuit is 100 mA. Calculate (a) the inductive reactance, (b) the capacitive reactance, (c) the impedance, (d) the resistance in the circuit, and (e) the phase angle between the current and the generator voltage.

User Gordanvij
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Given:

Inductance, L = 150 mH

Capacitance, C = 5.00 mF


\Delta V_(max) = 240 V

frequency, f = 50Hz


I_(max) = 100 mA

Solution:

To calculate the parameters of the given circuit series RLC circuit:

angular frequency,
\omega =
2\pi f = 2\pi *50 = 100\pi

a). Inductive reactance,
X_(L) is given by:


\X_(L) = \omega L = 100\pi * 150* 10^(-3) = 47.12\Omega


X_(L) = 47.12\Omega

b). The capacitive reactance,
X_(C) is given by:


\X_(C) = (1)/(\omega C) = (1)/(2\pi fC) = (1)/(2\pi * 50* 5.00* 10^(-3)) = 0.636\Omega


X_(C) = 0.636\Omega

c). Impedance, Z =
(\Delta V_(max))/(I_(max)) = (240)/(100* 10^(-3)) = 2400\Omega


Z = 2400\Omega

d). Resistance, R is given by:


Z = \sqrt {R^(2) + (X_(L) - X_(C))}


2400^(2) = R^(2) + (47.12 - 0.636)^(2)


R = \sqrt {5757839.238}


R = 2399.5\Omega

e). Phase angle between current and the generator voltage is given by:


tan\phi = (X_(L) - X_(C))/(R)


\phi =tan^(-1)( (X_(L) - X_(C))/(R))


\phi =tan^(-1)( (47.12 - 0.636)/(2399.5)) = tan^(-1){0.0.01937}


\phi = 1.11^(\circ)

User Carlyn
by
6.4k points