193k views
5 votes
1. Assuming one equivalent of NaBH4 can reduce 4 equivalents of carbonyl functional groups, calculate the minimum amount of NaBH4 required to fully reduce 0.35 mmol of Benzil. Indicate if the the NaBH4 or the carbonyl group containing starting material is the limiting reagent.

1 Answer

4 votes

Answer: Amount of
NaBH_4 required will be 66.2025 g

Step-by-step explanation:

We are given:

1 equivalent of
NaBH_4 can reduce 4 equivalents of carbonyl functional groups.

Benzil has 2 carbonyl functional groups. Thus, 1 equivalent of
NaBH_4 will reduce 2 equivalents of benzil.

Moles of Benzil given = 0.35 mmol =
3.5* 10^(-4)mol (Conversion factor: 1 mol = 1000 mmol)

By Stoichiometry:

2 moles of benzil reacts with 1 mole of
NaBH_4

So,
3.5* 10^(-4)mol of benzil will react with =
(1)/(2)* 3.5* 10^(-4)=1.75* 10^(-4)mol of
NaBH_4

To calculate the mass of
NaBH_4, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}

Moles of
NaBH_4=1.75* 10^(-4)mol

Molar mass of
NaBH_4 = 37.83 g/mol

Putting values in above equation, we get:


1.75* 10^(-4)mol=\frac{\text{Mass of }NaBH_4}{37.83g/mol}\\\\\text{Mass of }NaBH_4=66.2025g

Hence, amount of
NaBH_4 required will be 66.2025 g

User Eolandro
by
6.5k points