111k views
3 votes
A parachutists speeds during a free fall reaches 144 miles per hour. What is this speed on feet per second? At this speed how many feet will the parachutists fall during 10 seconds on free fall? In your computations use that fact 1 mike is equal to 5280 feet. Do not round your answers.

1 Answer

1 vote

Answer:

Part 1) The speed is
211.2(ft)/(sec)

Part 2)
2,112\ ft

Explanation:

Part 1

What is this speed on feet per second?

we know that

1 hour=60 min

1 min=60 sec

so

1 hour=60*60=3.600 sec

1 mi=5,280 ft

we have


144(mi)/(h)

Convert mi/h to ft/sec


144(mi)/(h)=144((5,280))/((3,600))=211.2(ft)/(sec)

Part 2

At this speed how many feet will the parachutists fall during 10 seconds on free fall?

Multiply the speed by the time to obtain the distance

so


211.2(ft)/(sec)(10\ sec)=2,112\ ft

User Yvie
by
7.3k points