78.9k views
2 votes
4. Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of

candy he buys, he pays $12.
What is the cost, per pound, for the candy?

User Fosco
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

10 pounds of candy = $12

Cost, per pound, for the candy = 12 / 10 = $1.2

User Hsiang
by
6.0k points