Find the area of the pizza:
Area = Pi x r^2
r is half the diameter. = 18/2 = 9
Area = 3.14 x 9^2 inches = 254.34 square inches.
Divide the price by the area:
10.50 / 254.34 = 0.04 per square inch.
Any price higher than that would be the answer.
D. E. and F are all higher.