38.1k views
1 vote
The Snack Shack sells a large 18-inch pizza for $10.50. Which unit rate is greater than the price per square inch of the 18-inch pizza? Select all that apply.

A.
$0.02

B.
$0.03

C.
$0.04

D.
$0.05

E.
$0.06

F.
$0.07

User Ingmars
by
5.7k points

1 Answer

5 votes

Find the area of the pizza:

Area = Pi x r^2

r is half the diameter. = 18/2 = 9

Area = 3.14 x 9^2 inches = 254.34 square inches.

Divide the price by the area:

10.50 / 254.34 = 0.04 per square inch.

Any price higher than that would be the answer.

D. E. and F are all higher.

User Camenwolf
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.