Answer:
(a) = 65.018% (b) = 1.807,83 grams
Step-by-step explanation:
(a)
The mass % of platinum (pt) in platinol can be obtained applying the general percentage formula (portion of interest / total), in this case the platinol its composed of a single platinum (Pt) mole with molecular weight of 195.088 g/mol, two nitrogen (N) mole of 28.012 g/mole each. six hydrogen (H) mole of 1.007 g/m and two chlorine (Cl) of 35.453 g/mole
N= 14.006 g/mole x 2 = 28.012
H= 1.0078 g/mole x 6 = 6.046
Cl= 35.453 g/mole x 2 = 70.906
Pt= 195. 088 g/mole x 1 = 195.088
the molecular weight of platinol its = 300.052g
% of Pt in platinol its = ((195.088 g/mole) /(300.052 g/mole))* 100= 65.018%
(b)
Assumption: 851/9 its in fact 851 $/gram
to know how many grams of Platinum can be bought it's necessary to divided the total money between the price of platinum, knowing how many grams can be bought and knowing the percentage of platinum in platinol, it's possible to know how many grams of platinol can be made from $1.00 million
grams of platinum $1'000.000/(851$/g) = 1.175,09 grams of Pt
grams of platinol =
1.175,09 grams of pt/ 0.65018 (grams of pt/grams of platinol)
grams of platinol = 1.807,83 grams of platinol