Answer:
Variable Unit Cost $36
Variable Cost of good sold $144,000
Step-by-step explanation:
Direct Materials 96,000
Variable Labor and Overhead 48,000
Total Variable cost 144,000
Units 4,000
144,000 / 4,000 = $36
The fixed cost will not be considered part of the variable cost of goods sold, so we ignore it from the calculation.