Answer:
100 N and 0.9 m from the center towards right.
Step-by-step explanation:
Given:
length of the wooden board, L = 3.00 m
weight of the wooden board, W = 160 N
(at the left end)

Calculation:
In order to lift the board, the weight of the wooden board (acting downwards) must be equal to the applied upward force. So,

The net torque on the board should be zero. Consider center of mass at the center of the board i.e at = 1.5 m from the left end.
from the center towards right.