87.1k views
1 vote
How much energy is required to raise 10 grams of water by 10 degrees Celsius? (in Joules)

User Alchemy
by
7.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:

420j

Step-by-step explanation:

Heat capacity =10*4.2*10

=420j

User Aheze
by
7.5k points
7 votes

Answer: The amount of heat required by water is 418.6 J

Step-by-step explanation:

To calculate the heat absorbed by water, we use the equation:


q=mc\Delta T

where,

q = heat absorbed

m = mass of water = 10 g

c = heat capacity of water = 4.186 J/g°C


\Delta T = change in temperature = 10°C

Putting values in above equation, we get:


q=10g* 4.186J/g^oC* 10^oC\\\\q=418.6J

Hence, the amount of heat required by water is 418.6 J

User Brigette
by
7.7k points