Answer:
Total Overhead Variance = $684 Unfavorable
Step-by-step explanation:
Total Overhead Variance = Standard Overheads - Actual Overheads
Standard Overhead for actual hours = 3,800 hours
$5 = $19,000
Actual overheads = $12,046 + $7,638 = $19,684
Therefore total overhead variance = $19,000 - $19,684 = - $684
Since the value is negative that is because actual overheads are more than standard overheads, therefore, the variance is unfavorable.
Total Overhead Variance = $684 Unfavorable