Answer:
Wavelength of light is 608 nm.
Step-by-step explanation:
It is given that,
Distance associated with the fringes, d = 0.14 mm = 0.00014 m
Number of fringes, m = 460
We need to find the wavelength of the light. In Michelson interferometer, the distance associated with the fringes is given by :





So, the wavelength of the light is 608 nm. Hence, this is the required solution.