Answer:
average production cost = $10.5
Step-by-step explanation:
DM 31,750
DL 18,500
MO 7,500
Total production cost: 57,750
S&A 8,500
produced unts 5,500
average production cost 57,750 / 5,500 = 10.5 per unit
6.5m questions
8.6m answers