Answer:
Amount in flexible budget of cost of direct material for the month of November shall be $93,456
Step-by-step explanation:
Flexible budget is the budget prepared based on actual level of output, in relation to standard cost as estimated.
Here, for the month of November
Actual activity = 7,920 units
Standard material cost = $11.80 per unit
Amount in flexible budget based on actual quantity of output shall be
7,920
$11.80 = $93,456
Actual cost = $93,926
Therefore, amount in flexible budget of cost of direct material for the month of November shall be $93,456