154k views
3 votes
A projectile of mass 64 is shot from the surface of Planet Z with mass 4.34 x 1024 kg and radius 5.91 x 106 m by means of a very powerful cannon. If the projectile reaches a height of 3.08 x 105 m above Planet Z's surface, what was the speed of the projectile when it left the cannon?

1 Answer

7 votes

Answer:


v = 2.2 * 10^3 m/s

Step-by-step explanation:

Gravity on the surface of the planet is given as


g = (GM)/(R^2)

here we know that


M = 4.34 * 10^(24) kg


R = 5.91 * 10^6 m

now we have


g = ((6.67 * 10^(-11))(4.34 * 10^(24)))/((5.91 * 10^6)^2)


g = 8.3 m/s^2

now by energy conservation we have

initial KE + initial gravitational PE = final gravitational PE


(1)/(2)mv^2 - (GMm)/(R) = - (GMm)/(R+h)


v^2 = 2((GM)/(R) - (GM)/(R + h))


v^2 = 2(6.67 * 10^(-11))(4.34 * 10^(24))((1)/(5.91 * 10^6) - (1)/(5.91 * 10^6 + 3.08 * 10^5))


v = 2.2 * 10^3 m/s

User Worc
by
6.8k points