220k views
2 votes
2:

At a school store, each notebook has the same price and each pencil has the same price.

​Kate bought 5 notebooks for $4.50 and 12 pencils for $3.00 from the store.

​At the same store, Dave bought 4 notebooks and 5 ​pencils.
​What was the total price of the items Dave bought?

User Nate Hitze
by
6.1k points

2 Answers

1 vote
Divide 4.50 by 5 and gives you 0.9 and multiply times 4 = $3.6 - notebooks the same process for pencils 3.00 divide by 12= 0.25*5=1.25 and the total is $4.85
User Juned
by
5.3k points
2 votes

Answer:

Explanation:

Price of 4 notebooks = 4,50×(4÷5) = 3,6$

Price of 5 pencils = (3÷12)×5 = 1,25$

Total = 3,6 + 1,25 = 4,85$

:)

User Larry Silverman
by
5.9k points