Answer: 0.18 V
Explanation:-

Here Cd undergoes oxidation by loss of electrons, thus act as anode. nickel undergoes reduction by gain of electrons and thus act as cathode.
=-0.40V[/tex]
=-0.24V[/tex]

Here Cd undergoes oxidation by loss of electrons, thus act as anode. nickel undergoes reduction by gain of electrons and thus act as cathode.

Where both
are standard reduction potentials.
![E^0=E^0_([Ni^(2+)/Ni])- E^0_([Cd^(2+)/Cd])](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/eurmin84m2ny2uyvum8b7q8i4m41pm63x5.png)

Using Nernst equation :
![E_(cell)=E^o_(cell)-(0.0592)/(n)\log \frac{[Cd^(2+)]}{[Ni^(2+])]()
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 2
= standard electrode potential = 0.16 V
![E_(cell)=0.16-(0.0592)/(2)\log ([0.10])/([0.5])](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/vsvh5qx4u1p0x4cupq1sjqc4yb6xj3ltmo.png)

Thus the potential of the following electrochemical cell is 0.18 V.