Answer: Option (d) is correct.
Step-by-step explanation:
Given that,
Operating income = $80,000
Interest expense = $15,000
Average number of shares of outstanding stock during the year = 30,000 shares
Times interest earned ratio =

=

= 5.33
So, the nearest value in the options is 5.0.
Therefore, option (d) is correct.