11.8k views
0 votes
PLEASE HELP ASAP! Also please check the ones I have already done, if it’s wrong please tell me the answers too! Thanks you soo much if you do!

PLEASE HELP ASAP! Also please check the ones I have already done, if it’s wrong please-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:

5). 12 gal a minute

6). 212 mph

7). 93 per sq. ft.

the 12 oz. for $3.60

Step-by-step explanation:

5). you divide 60 gallons by 5 minutes gives you 12 gal a minute

6), you will divide the total of miles 954 by the 4.5 hours that you traveled and that will give you 212 mph.

7). you divide the total the house cost 111,600 by the sq. ft. which is 1200 which that is going to give you a total of $93. per sq ft.

8). you take your total cost of the cereal and you divide it by the ounces.

  • so you will divide 2.88 by 8 oz which will tell you that you are paying .36 cents for each ounce of cereal. if the you add 4 more ounces at .36 cents a ounce that will give you a total of 1.44
  • if you are paying 2.88 for the 8 ounce box and then you want 4 more ounces it is going to make the total $5.32 for a 12 ounce box
  • when you can just purchase the 12 oz box for a total of 3.60 which is the better value.

User PNre
by
7.0k points
5 votes

1. The answer you put seems fine.

2. Also good.

3. The answer's right.

4. I got $2.45, not $2.42

5. 60/5 = 12 gallons / 1 minute 12 gallons per minute

6. 954/4.5 = 212 miles / 1 hour 212 mph

7. 111600/1200 = 1116/12 = $93 / 1 square foot $93 per square foot

8.

8 ounce box: 2.88/8 = $0.36 per ounce

12 ounce box: 3.60/12 = $0.30 per ounce

The 12 ounce box is the better buy

Good luck!

User Jason Farnsworth
by
7.1k points