101k views
4 votes
Find the present value of an annuity of $5000 paid at the end of each 6-month period for 6 years if the interest rate is 7%, compounded semiannually. (Round your answer to the nearest cent.)

User GarySabo
by
6.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The answer is $48317.14.

Explanation:

Payment or pmt = 5000

rate = 7% compounded semiannually

n =
6*2=12

We have to find p

The formula is :


p=pmt[(1-(1)/((1+r)^(n)))/(r)]

r =
(7)/(2(100)) =0.035

Substituting the values we get;


p=5000[(1-(1)/((1+0.035)^(12)))/(0.035)]

=>
p=5000[(1-(1)/((1.035)^(12)))/(0.035)]

=>
p=5000[(1-0.66178)/(0.035)]

=>
p=5000[(0.33822)/(0.035)]

= $48317.14

The answer is $48317.14.

User JDOaktown
by
7.0k points