97.6k views
2 votes
At a supermarket a 6 ounce bottle of salad dressing costs $1.56. A 14 ounce bottle costs $3.36. A 20 ounce bottle costs $5.60. Which bottle has the lowest cost per ounce

User El Zorko
by
5.7k points

1 Answer

6 votes
First, you must find the unit price of each salad dressing bottle (cost/unit).

Bottle 1:
$1.56/6oz = $0.26 per ounce

Bottle 2:
$3.36/14oz = $0.24 per ounce

Bottle 3:
$5.60/20oz = $0.28 per ounce

Therefore, Bottle 2 has the lowest cost per ounce.
User Kioko Kiaza
by
5.9k points