menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At a supermarket a 6 ounce bottle of salad dressing costs $1.56. A 14 ounce bottle costs $3.36. A 20 ounce bottle costs $5.60. Which bottle has the lowest cost per ounce
asked
Apr 10, 2020
97.6k
views
2
votes
At a supermarket a 6 ounce bottle of salad dressing costs $1.56. A 14 ounce bottle costs $3.36. A 20 ounce bottle costs $5.60. Which bottle has the lowest cost per ounce
Mathematics
high-school
El Zorko
asked
by
El Zorko
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
First, you must find the unit price of each salad dressing bottle (cost/unit).
Bottle 1:
$1.56/6oz = $0.26 per ounce
Bottle 2:
$3.36/14oz = $0.24 per ounce
Bottle 3:
$5.60/20oz = $0.28 per ounce
Therefore, Bottle 2 has the lowest cost per ounce.
Kioko Kiaza
answered
Apr 17, 2020
by
Kioko Kiaza
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org