97.6k views
2 votes
At a supermarket a 6 ounce bottle of salad dressing costs $1.56. A 14 ounce bottle costs $3.36. A 20 ounce bottle costs $5.60. Which bottle has the lowest cost per ounce

User El Zorko
by
8.4k points

1 Answer

6 votes
First, you must find the unit price of each salad dressing bottle (cost/unit).

Bottle 1:
$1.56/6oz = $0.26 per ounce

Bottle 2:
$3.36/14oz = $0.24 per ounce

Bottle 3:
$5.60/20oz = $0.28 per ounce

Therefore, Bottle 2 has the lowest cost per ounce.
User Kioko Kiaza
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories