Answer:
The angle of refraction is 37°.
Step-by-step explanation:
let n1 be the refractive index of glass and n2 = 1.0 be the refraction index of air, θ be the angle of incidence , ∅ be the angle of refraction.
then, according to Snell's law:
n1×sin(∅) = n2×sin(θ)
sin(∅) = n2×sin(θ)/n1
= (1.0)(sin(71°))/(1.56)
= 0.606101651
∅ = 37°
Therefore, the angle of refraction is 37°.