Answer:
k = 22.05 N/m
Step-by-step explanation:
The potential energy of the mass is converted into potential energy of the spring.
Given:
mass m = 0.27 kg
gravitational constant g = 9.8 m/s²
distance falling/ stretching of spring h = 0.24 m

Solving for k:
