95.3k views
5 votes
A golf ball (m = 59.2 g) is struck a blow that makes an angle of 50.5 ◦ with the horizontal. The drive lands 130 m away on a flat fairway. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . If the golf club and ball are in contact for 6.3 ms, what is the average force of impact? Neglect air resistance. Answer in units of N.

User Fiambre
by
7.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

522.84 N

Step-by-step explanation:

m = 59.2 g = 59.2 x 10^-3 kg

θ = 50.5

R = 130 m

g = 9.8 m/s^2

t = 6.3 m s = 6.3 x 10^-3 s

Let u be the velocity of projection

Use the formula for the range


R=(u^(2)Sin2\theta )/(g)

130 = u^2 x Sin 2(50.5) / 9.8

u = 36.06 m/s

The vector form of the initial velocity

u = 36.05 (Cos 50.5 i + Sin 50.5 j)

u = 22.93 i + 27.82 j

The velocity of the body as it strikes with the surface is same but the direction is downward.

v = 22.93 i - 27.82 j

Change in momentum, Δp = m (v - u)

Δp = 59.2 x 10^-3 x (22.93 i - 27.82 j - 22.93 i - 27.82 j)

Δp = 59.2 x 10^-3 x ( - 55.64 j)

Δp = - 3.294 j

Δp = 3.24

Force = Rate of change in momentum

F = Δp / Δt = 3.294 / (6.3 x 10^-3) = 522.84 N

User Matteo Pasini
by
7.0k points
1 vote

Answer:

The force is calculated as 338.66 N

Step-by-step explanation:

We know that force is given by


\overrightarrow{F}=\frac{d\overrightarrow{p}}{dt}=(m(v_(f)-v_(o)))/(\Delta t)

We know that range of a projectile is given by


R=(v_(o)^(2)sin(2\theta ))/(g)

it is given that R=130 m applying values in the above equation we get


R=(v_(o)^(2)sin(2\theta ))/(g)\\\\v_(0)=\sqrt{(Rg)/(sin(2\theta ))}\\\\\therefore v_(o)=\sqrt{(130* 9.81)/(sin(2* 50.5_(o)) )}\\\\v_(o)=36.04m/s

Thus the force is obtained as


\overrightarrow{F}=\frac{d\overrightarrow{p}}{dt}=\frac{59.2* 10^{}-3(36.04-0)}{6.3* 10^(-3)}

Thus force equals
F=338.66N

User Mzzl
by
7.3k points