Answer: the correct answer is A. $18.00
Step-by-step explanation:
The question is when the company produces 150 units so the average costs is $24.50
150 units Average costs $24.50
151 units Average costs $24.55
Total costs= Units * average cost per unit (150* $24.50) = $3,675.00
Total Cost = Fixed costs + Variable costs
$3,675 = $975+ Variable costs
Variable costs= $3,675- $975 = $2,700
Average Variable costs per unit $2,700/150 = $18