140k views
2 votes
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money?

(1) One pound of pears costs $0.50 more than one pound of apples.
(2) One pound of pears costs \small 1\frac{1}{2} times as much as one pound of apples

User Najeem
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer: Pat could bought atleast 3 pounds of pears.

Explanation:

Let the price of one pound of apple be $1

So, the price of one pound of pear would be $1 + $0.50 = $1.50

Let the number of pounds of pears be 'x'.

So, for same amount of money the equation would be


5=1.50x\\\\(5)/(1.50)=x\\\\3.34=x

(1) atleast 3 pounds of pears he could bought.

For second case,

Cost of one pound of pear would be
(3)/(2)

So, equation becomes,


5=(3)/(2)x\\\\(10)/(3)=x\\\\3.34=x

So, (2) atleast 3 pounds of pears he could buy.

Hence, Pat could bought atleast 3 pounds of pears.

User Bia
by
5.4k points