96.2k views
3 votes
An AC power source has an rms voltage of 1.20x 102 V and operates at a frequency of 60.0 Hz. If a purely inductive circuit is made from the power source and a 47.0 H inductor, determine the rms current in mA through the inductor.

1 Answer

3 votes

Answer:

8.127 mA

Step-by-step explanation:

We have given RMS value of AC voltage =1.2×120=144 V

frequency=60 Hz

inductance = 47 Hz

Inductive reactance
X_L=2* \pi * f* L


X_L=2* \pi * 60* 47=17718.5825\ ohm

current
I=(V)/(X_L)=(144)/(17718.5825)=0.008127\ A=8.127\ mA

So the inductor current will be 8.127 mA

User Patrick Ritchie
by
7.2k points