228k views
4 votes
Department S had no work in process at the beginning of the period. It added 12,800 units of direct materials during the period at a cost of $89,600; 9,600 units were completed during the period; and 3,200 units were 22% completed as to labor and overhead at the end of the period. All materials are added at the beginning of the process. Direct labor was $52,300 and factory overhead was $9,500. What were the total cost of units completed during the period?(A) $157,698 (B) $126,872 (C) $30,826 (D) $97,538

1 Answer

4 votes

Answer:

(B) $126,872

Step-by-step explanation:

Provided total cost of materials = $89,600

The above is cost of 12,800 units, cost for 9,600 units = ($89,600/12,800)
* 9,600 = $67,200

Further cost of direct labor for the period = $52,300

Which is total cost for 9,600 completed and 3,200 closing stock which is 22% complete.

Equivalent complete units = 3,200
* 22% = 704 units

Total equivalent complete units = 9,600 + 704 = 10,304

Cost per unit = $52,300/10,304 = $5.08

Factory overhead cost = $9,500

Cost per unit = $9,500/10,304 = $0.922

Thus total cost of units completed during the month

= $67,200 + $5.08
* 9,600 + $0.922
* 9,600

= $67,200 + $48,768 + $8,851

= $124,819

Since the closest is B) 126,872 this will be chosen.

User Ben Elgar
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.