Answer:
(B) $126,872
Step-by-step explanation:
Provided total cost of materials = $89,600
The above is cost of 12,800 units, cost for 9,600 units = ($89,600/12,800)
9,600 = $67,200
Further cost of direct labor for the period = $52,300
Which is total cost for 9,600 completed and 3,200 closing stock which is 22% complete.
Equivalent complete units = 3,200
22% = 704 units
Total equivalent complete units = 9,600 + 704 = 10,304
Cost per unit = $52,300/10,304 = $5.08
Factory overhead cost = $9,500
Cost per unit = $9,500/10,304 = $0.922
Thus total cost of units completed during the month
= $67,200 + $5.08
9,600 + $0.922
9,600
= $67,200 + $48,768 + $8,851
= $124,819
Since the closest is B) 126,872 this will be chosen.