12.2k views
2 votes
A 1.36 L buffer solution consists of 0.109 M butanoic acid and 0.266 M sodium butanoate. Calculate the pH of the solution following the addition of 0.067 moles of NaOH . Assume that any contribution of the NaOH to the volume of the solution is negligible. The Ka of butanoic acid is 1.52×10−5 .

User PsyFi
by
4.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the pH of the solution is 5.54

Step-by-step explanation:

Butanoic acid = HA

n = mole

Sodium acetate = A

Ka = 1.52×10⁻⁵ thus pKa = -log of Ka = 4.82

n=C×V; n of HA=0.109×1.36=0.148 mole; n of A=0.266×1.36=0.362 mole

Adding 0.067 mole of NaOH, it reacts with HA and increase amount of A

After reaction, n of HA=0.148-0.067=0.081; n of A=0.362+0.067=0.429 mole

c=n/v and v=1.36L

using Hasselbach equation: pH = pKa+log[A]/[HA]

pH =4.82+log[(0.429÷1.36)/(0.081÷1.36)] = 5.54

User Rene Knop
by
6.0k points