230k views
4 votes
What is $96 spent in 4 hours written as a unit rate in minutes​

1 Answer

2 votes

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.

Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.

User Mmierins
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories