Answer:
![\large\boxed{\$2.21}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/1psmdpuwtpfgps9bc0nxmcedneeze4v8zg.png)
Explanation:
In this question, we're trying to find how much 1 pound of coffee cost.
We know that:
- 3 pounds of coffee cost $6.63
With the information above, we can solve the question.
To find how much 1 pound cost, we would divide 6.634 by 3, in order to see how many each pound costs.
Divide:
![6.63/3=2.21](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/x8fdrjvahfj8bvbwglu5l6llodnanf6wf9.png)
When you're done dividing, you should get 2.21
This means that 1 pound costs $2.21
I hope this helped you out.
Good luck on your academics.
Have a fantastic day!