115k views
0 votes
A 2.0 m conductor is formed into a square and placed in the horizontal xy-plane. A magnetic field is oriented 30.0° above the horizontal with a strength of 1.0 T. What is the magnetic flux through the conductor?

1 Answer

2 votes

Answer:


\phi_B = 0.216 T m^2

Step-by-step explanation:

As we know that the length of the conductor is given as


L = 2 m

now if it is converted into a square then we have


L = 4a


a = (L)/(4) = 0.5 m

now the are of the loop will be


A = a^2 = 0.5(0.5) = 0.25 m^2

now the magnetic flux is defined as


\phi_B = BAcos\theta

here we know

B = 1.0 T


\theta = 30.0^o


\phi_B = (1.0 T)(0.25 m^2)(cos30)


\phi_B = 0.216 T m^2

User Zamena
by
7.3k points