102k views
3 votes
PLEASE HELP!!

An automotive insurance company has 30,000 policyholders, and the accident rate is 0.06.
If the company needs to make a profit of $1,740,000 this year and the payout for each claim (after deductibles) is $8,200, the minimum premium it must charge is $.
LOOK AT THE PICTURE FOR THE REST

PLEASE HELP!! An automotive insurance company has 30,000 policyholders, and the accident-example-1

1 Answer

0 votes

Answer:

The minimum premium charge = $550

The minimum premium increased by $18.4

Explanation:

Policyholders = 30,000

Accident rate = 0.06

Number of accidents = 30,000*0.06 = 1800

If the company needs to make a profit of $1,740,000 this year and the payout for each claim (after deductibles) is $8,200

Total payout = pay out per each claim * number of claims

Total payout = 8200 * 1800 = $ 14,760,000

Now total minimum premium = total payout + profit

= $ 14,760,000+ $1,740,000

= $ 16,500,000.

Minimum premium charge = total minimum premium / number of policyholders

= $ 16,500,000/30,000

= $550

Thus the minimum premium charge = $550

B) The accident rate will increase by 5% = 1.05

multiply the previous accident rate with this rate

0.06*1.05 = 0.063

Accident rate = 0.063

Number of policy holders will increase 12% = 1.12

30,000*1.12 = 33600

Number of accidents = 33600*0.063 = 2116.8

Total payout = payout per each claim * number of claims

8200 *2116.8 = $ 17357760

Total minimum premium = total payout + profit

= $ 17357760 + $ 1,740,000 = $19,097,760

Minimum premium charge = total minimum premium / number of policyholders

Minimum premium charge = $ 19,097,760 / 33600=

568.4 - 550

= 18.4

The minimum premium increased by $18.4 ...

User Bill DeRose
by
7.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.