125k views
5 votes
A rifle with a mass of m1 = 3.4 kg fires a bullet with a mass of 8.3 g (0.0083 kg). The bullet moves with a velocity of 860 m/s after the rifle is fired. What is the momentum of the bullet after the rifle is fired?

User S Hubble
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

P = 7.138 kg m/s

Step-by-step explanation:

As we know that momentum is the product of mass and velocity

So here we have

m = 0.0083 kg

velocity = 860 m/s

so momentum of the bullet is given as


P = mv


P = (0.0083)(860)


P = 7.138 kg m/s

so the momentum of bullet after it has been shoot from the rifle is given as

P = 7.138 kg m/s

User HXH
by
6.1k points