86.1k views
5 votes
A glass sphere (n = 1.50) with a radius of 17.0 cm has a tiny air bubble 6.30 cm above its center. The sphere is viewed looking down along the extended radius containing the bubble. What is the apparent depth of the bubble below the surface of the sphere?

User Macborowy
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

apparent depth of the air bubble is 9 cm

Step-by-step explanation:

As we know that the glass sphere has radius R = 17 cm

refractive index of the glass = 1.50

position of air bubble in the glass sphere = 6.30 cm above center

now the distance of the air bubble from the surface of glass sphere


d_o = 17 - 6.30 = 10.7 cm

now we have


(n_2)/(d_i) - (n_1)/(d_o) = (n_2 - n_1)/(R)

now plug in all data


(1)/(d_i) + (1.50)/(10.7) = ((1 - 1.50))/(-17)


d_i = 9 cm (below the surface of the glass)

User Tonywei
by
6.6k points