Answer:
87
Explanation:
Population standard deviation = σ = 37 grams
Confidence interval = 94%
(1-α)×100% = 94
⇒α = 0.06
From table z table and interpolation
z = 1.881
L = Confidence interval length = 15
N = Number of samples

∴ Number of turtles must she must weigh is 87