198k views
1 vote
The percent body fat in a random sample of 36 men aged 20 to 29 has a sample mean of 14.42. Find a 99% confidence interval for the mean percent body fat in all men aged 20 to 29. Assume that percent body fat follows a Normal distribution, with a standard deviation of 6.95.

A) (0.8, 28.04)B) (12.15, 16.69)C) (12.51, 16.33)D) (12.07, 16.77)

User Wagnerpeer
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:
(11.44,\ 17.4)

Explanation:

The confidence interval for population mean is given by :-


\overline{x}\pm z_(\alpha/2)(\sigma)/(√(n))

Given : Sample size :
n=36

Sample mean :
\ovreline{x}=14.42

Standard deviation :
\sigma=6.95

Significance level :
\alpha=1-0.99=0.01

Critical value :
z_(\alpha/2)=z_(0.005)=2.576

Now, the 99% confidence interval for the mean percent body fat in all men aged 20 to 29 will be :-


14.42\pm (2.576)(6.95)/(√(36))\\\\\approx14.42\pm2.98\\\\=(14.42-2.98,\ 14.42+2.98)=(11.44,\ 17.4)

User RedJandal
by
6.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.