Answer:
0.193 T
Inward direction
Step-by-step explanation:
= Mass per unit length of wire = 1.50 g/cm =
= 0.15 kg/m
= magnitude of current = 1.52 A
= magnitude of magnetic field = ?
= mass of the wire
= length of the wire
μ = Coefficient of friction = 0.200
For the wire to move,
magnetic force = frictional force
= μ
(1.52)
= (0.200) (9.8)
(1.52)
= (0.200) (9.8)

(1.52)
= (0.200) (9.8) (0.15)
= 0.193 T
Direction of magnetic force is towards north and current is directed towards east. hence using right hand rule, the direction of magnetic field comes out to be in inward direction.