Answer:
Frequency shift, f = 5270.66
Step-by-step explanation:
It is given that,
Velocity of the car, v = 66 mph = 29.50 m/s
Frequency transmitted by a police radar,

Frequency shift is given by :


f = 5270.66 Hz
So, the frequency shift is 5270.66 hertz. Hence, this is the required solution.