Answer:
3260.33 J
Step-by-step explanation:
= number of rods = 5
= length of each rod = 0.715 m
= mass of rod = 2.51 kg
= total moment of inertia
Total moment of inertia is given as


= 2.14 kgm²
= angular speed = 527 rpm = 55.2 rad/s
Rotational kinetic energy is given as
E = (0.5)
(
)²
E = (0.5) (2.14) (55.2)²
E = 3260.33 J