125k views
3 votes
Without the wheels, a bicycle frame has a mass of 6.71 kg. Each of the wheels can be roughly modeled as a uniform solid disk with a mass of 0.820 kg and a radius of 0.343 m. Find the kinetic energy of the whole bicycle when it is moving forward at 3.22 m/s.

1 Answer

6 votes

Answer:43.311 J

Step-by-step explanation:

Given

mass of frame
\left ( m_f\right )=6.71 kg

mass of wheel
\left ( m_w\right )=0.820 kg

radius of wheel
\left ( r\right )=0.343 m

v=3.22 m/s

Moment of inertia of each wheel\left ( I\right )=\frac{1}{2}mr^2[/tex]


I=0.0482 kg-m^2

kinetic Energy of whole cycle=Kinetic energy of wheels and frame+rotational energy of Wheels


K.E.=(1)/(2)\left ( m_f+m_w\right )v^2+2* (1)/(2)I\omega ^2


K.E.=(1)/(2)\left ( 6.71+0.820\right )3.22^2+2* (1)/(2)0.0482* \left ( (3.22)/(0.343)\right )^2

K.E.=39.037+4.274=43.311J

User Bethesdaboys
by
6.7k points