172k views
4 votes
Find the amount of interest on $1,500 invested for 20 days at 6.75%, compounded daily. $_____

User Petax
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The required amount of interest is $5538.

Explanation:

Given : $1,500 invested for 20 days at 6.75%, compounded daily.

To find : The amount of interest ?

Solution :

Applying compound interest formula,


A=P(1+r)^t

Where, A is the amount

P is the principal P=$1500

r is the interest rate r=6.75%=0.0675 compounded daily

t is the time t=20 days

Substitute the value in the formula,


A=P(1+r)^t


A=1500(1+0.0675)^(20)


A=1500(1.0675)^(20)


A=1500* 3.69


A=\$5538

Therefore, The required amount of interest is $5538.

User Suluke
by
7.0k points